Proje Hakkında 2017-11-10T14:09:08+00:00

TÜM ÜSTÜN ZEKALILAR DERNEĞİ tarafından 2016 yılında hazırlanan ve İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) desteği ile yürütülen projede İştirakçi olarak bulunan kurumlar, İTÜ, YTÜ ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüdür.

Girişimcilik mali destek programı kapsamında desteklenen projede nihai yararlanıcılar; ortaokul yaş düzeyinde çocuklar, bu çocukların öğretmenleri, aileleri, kamu ve özel kurum kuruluşlardır.

Proje ile hedeflenen İstanbul’un 5 ilçesinde 10 okulda tam teşekküllü birer STEM Laboratuarı kurulması, bu ilçelerde görevli 200 civarında öğretmene eğitimler verilmesi, ailelere seminer düzenlenmesi ve projenin sürdürülebilir şekilde devam ettirilmesidir.

Proje kapsamında İstanbul’un 5 ilçesinden belirlenen 10 okula atölyeler kurulmuş ve bu atölyelerin içlerine masa, sandalye, kitaplık, dolap ile STEM konseptine uygun duvar giydirmeleri ile kapı giydirmeleri uygulanmıştır. ortalama 30 öğrencinin aynı anda eğitim almasına fırsat verecek şekilde tasarlanan sınıflara 3D yazıcı, Arduino setleri, robot setleri, fen setleri, mühendislik setleri, dizüstü bilgisayar, lazer yazıcı, A-4 kağıt, flament,  proje görünürlüğü için Roll-up, kırlangıç bayrak, ayaklı pano, ve diğer sarf malzemeleri verilmiştir.

İlçelerde görevli 200 öğretmene her set ile alakalı eğitimler, müfredat hazırlama, proje üretme, 21.yy becerileri, STEM yaklaşımı gibi konularda eğitici eğitimler verilmiş ayrıca her proje okulunda eğitim alan öğretmenler ile proje uzmanları tarafından yerinde uygulama ve sınıf uygulama dersleri işlenmiştir. Eğitimlere tam katılım gösteren öğretmenlere sertifikaları törenle verilmiştir.

proje sınıflarında eğitime başlayacak öğrencilerin Girişimcilik becerilerini ölçmek maksadı ile EPOC testi uygulaması ön ve son test şeklinde uygulanmıştır.

Okul idarecileri, öğretmenler, aileler ve ilgili herkese yönelik olarak STEM Sempozyumu düzenlenecektir.